سخت‌کوشی به چه معناست؟

سخت‌کوشی به چه معناست؟

برای کسب موفقیت در هر موقعیتی باید سخت‌کوش بود. این تعریفی است که همه ما شنیده یا دیده‌ایم. ولی شاید کمتر به این مهم توجه کرده باشیم که سخت‌کوشی به چه معناست؟ و چرا با توجه به اینکه اغلب، همه ما به موفقیت علاقه‌مندیم، سخت‌کوش نیستیم؟ و یا اصلاً، چه چیزی بیانگر سخت‌کوشی یک فرد است؟ آیا منظور از سخت‌کوشی همان زیاد و بی‌وقفه کار کردن است یا نکات دیگری را هم باید ضمن کار کردن در نظر داشت؟

برای درک راحت و سریع تعریف سخت‌کوشی باید یک مثلث با سه رأسش را در نظر بگیرید:1- مبارزه‌طلبی،2- تعهد،3- کنترل. هر سه رأس اکتسابی هستند؛ یعنی اینکه می‌توان با تفکر، صبر و تلاش آن‌ها را به دست آورد.

مبارزه‌طلبی به این معنی است که از چالش نهراسید؛ و برای موفقیت شرایط سخت را به چالش بکشید. مثل اصرار بر پاسخ دادن سؤال معلم و یا شرکت در آزمون‌های آزمایشی و یا ارزیابی اشکالات درسی و پیگیری نقاط ضعف و خسته نشدن از انجام این کارها.

تعهد به این معنی است که باید اصول مربوط به صحیح خواندن را رعایت کنید و به برنامه‌ریزی درسی و آزمونی پایبند و متعهد باشید و تا حد امکان از تک‌روی پرهیز کنید. همچنین رفع اشکال و ارزیابی آزمون‌های جزء تعهد شما به خودتان برای موفقیتتان است، آن را جدی بگیرید.

کنترل به معنی در اختیار درآوردن شرایط است. مراقب هیجانات منفی خود باشید. شاید نمره و تراز دلخواهتان را به دست نیاورده‌اید، ولی یادتان باشد با قهر کردن و غیبت کردن از آزمون‌ها مشکلی حل نمی‌شود.

حال ببینید کدام‌یک از رئوس مثلث را دارید تا تفاوت زیاد درس خواندن و خوب درس خواندن را متوجه شوید.

برای موفقیت فقط باید خوب درس بخوانید.

موفق باشید.