از دانشجویان کم بضاعت اجاره بهای خوابگاه نمی گیریم

از دانشجویان کم بضاعت اجاره بهای خوابگاه نمی گیریم

معاون دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان اعلام کرد: به هیچ عنوان از دانشجویان کم بضاعت و بی بضاعت که برای دانشگاه، بی بضاعت و کم بضاعت بودن آنها محرز شده، هزینه خوابگاه دریافت نمی کنیم.

غلامرضا زمانیان در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به منع انتخاب واحد دانشجویان بی بضاعت در دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: براساس مصوبات هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حوزه دانشجویی، اجاره بهای خوابگاه ها باید در اول ترم و قبل از ورود به خوابگاه به صورت نقدی توسط دانشجویان پرداخت شود.

وی ادامه داد: با وجود اینکه دانشجویان خوابگاهی ملزم به پرداخت اجاره بهاء خوابگاه در ابتدای ترم هستند، در راستای ملاحظه دانشجویان با توجه به مسائل و مشکلاتی که مطرح کردند، زمان پرداخت آن حدود ۱۲ بار از طریق اطلاعیه های مختلف تمدید شده و تا زمانی که این دانشجویان بدهی هزینه خوابگاه  خود را در ترم جاری تسویه نکنند، قانون و مقررات صندوق برای جلوگیری از تضییع حقوق سایرین برای آنها اجرا خواهد شد.

معاون دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: براساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ۹۰ درصد دانشجویان باید اجاره بهای خود را پرداخت کنند، و۱۰ درصد دانشجویان کم بضاعت و بی بضاعت هستند که بعد از فارغ التحصیلی و به صورت اقساط می توانند هزینه خوابگاه خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: ما به هیچ عنوان از دانشجویان کم بضاعت و بی بضاعت که برای دانشگاه، بی بضاعت و کم بضاعت بودن آنها محرز شده، هزینه خوابگاه دریافت نمی کنیم. ولی باید۹۰ درصد دانشجویان هزینه خوابگاه خود را پرداخت کنند. صندوق رفاه دانشجویان پول پرداخت شده را به صورت وام تحصیلی و هزینه تعمیر و تجهیزات که خواسته اغلب دانشجویانی است که هزینه خوابگاه را در موعد مقرر پرداخت کرده اند، به دانشگاه بازمی گرداند.

زمانیان ادامه داد: اگر  ٩٠ درصد اجاره بهاء خوابگاهی به صندوق رفاه پرداخت شود، ۶۰ درصد و اگر زیر ۹۰ درصد پرداخت صورت گیرد، ٣٠ درصد، پول واریزی دانشجویان به دانشگاه عودت داده می شود. در ترم جاری ٦٨ درصد اجاره بهاء به صندوق رفاه پرداخت شده است که اگر درصد کم بضاعت و بی بضاعت را کم کنیم حدود ٢٢ درصد دانشجویان اجاره بها را پرداخت نکرده اند.

وی تاکید کرد: این غفلت دانشجویان باعث از بین رفتن حقوق سایر دانشجویان خوش حساب دانشگاه می شود که این مساله کاملا غیر منصفانه و غیر قابل اغماض است.

معاون دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که هدف ما دانشجویان بی بضاعت نبوده بلکه آنهایی که قانونمدار نیستند است، افزود: با دستور ریاست دانشگاه سال گذشته صندوق خیریه ای برای کمک به دانشجویان بسیار کم برخوردارتشکیل شد که دیگر نیاز نیست این دانشجویان هزینه غذا و خوابگاه خود را بعد از فارغ التحصیلی پرداخت کنند بلکه از طریق این صندوق در همان ترم جاری هزینه های مذکور تسویه می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر سالانه حداقل ١٠٠ نفر از دانشجویانی که متاسفانه کاملا بی بضاعت هستند علاوه بر ده درصدی که مطابق قانون صندوق رفاه بعد از فراغت تحصیل به صورت اقساطی هزینه خوابگاه را تسویه می کنند، تحت پوشش این صندوق هستند.