جای علوم انسانی در اداره کشور خالی است

جای علوم انسانی در اداره کشور خالی است

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: جای علوم انسانی در اداره کشور خالی است.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامعلی حداد عادل در نشست خبری شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی که امروز (سه شنبه) برگزار شد، با بیان اینکه راه حل بسیاری از مسائل جامعه در دست علوم انسانی است، اظهار کرد: جامعه ما با مسائلی سر و کار دارد که بسیاری از مدیران فعلی حکومت و دولت که بیشتر فارغ التحصیل رشته‌هایی غیر از علوم انسانی مانند پزشکی و مهندسی هستند، نمی‌توانند برای آن‌ها راه حلی ارائه دهند.

وی ادامه داد: در عین حال باید به این نکته نیز توجه داشت که علوم انسانی باید طوری متحول شود تا کارآمدی خود را در حل مسائل کشور نشان دهد.

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی درباره وظایف این شورا اظهار کرد:  اوایل انقلاب یکی از مسائل مورد توجه مساله دانشگاه‌ها بود و در انقلاب فرهنگی هم یکی از اهداف، تحول در محتوای کتاب‌ها، برنامه‌ها و روش‌های آموزش بود که در سال ۵۹ آغاز شد و بعد از آن هم فعالیت‌هایی در دانشگاه، حوزه و در ستاد انقلاب فرهنگی قبلی و شورای انقلاب فرهنگی بعدی صورت گرفت.

مخالفت‌ها منشأ مکتبی و فکری دارد

حدادعادل در پاسخ به سئوالی مبنی بر علت جبهه گرفتن برخی از استادان رشته‌های علوم انسانی درباره تحول دروس اظهار کرد: این مخالفت‌ها بعضا منشأ مکتبی و فکری دارد، عده‌ای هستند که هرگونه تغییر در مطالب علوم انسانی غربی را ناروا می‌شمارند و تصورشان این است که همانطور که ما در استفاده از علم فیزیک و شیمی غرب تغییری نمی‌دهیم، در علوم انسانی نیز باید همانطور رفتار کنیم. اما اینگونه نیست.

با کسی که به عدم ضرروت اسلامی سازی علوم انسانی اعتقاد دارد، بحثی نداریم

وی ادامه داد: آن‌ها فکر خودشان را دارند، مثلا در مورد علوم سیاسی یکی از اعتراضاتی که یکی از معلمان دانشگاه کرده بود این بود که چرا درس‌هایی مربوط به انقلاب اسلامی یا اندیشه سیاسی امام در برنامه علوم سیاسی گنجانده شده. این یک دیدگاه است و ما هم در دهان کسی را نمی‌بندیم ولی پاسخ ما به کسی که این اعتراض را مطرح می‌کند این است که انقلاب اسلامی در این ۴۰ سال یک تحولی در کل علوم انسانی در دانشگاه‌های دنیا ایجاد کرده و بیش از ۱۰۰۰ پایان‌نامه در رشته‌های علوم سیاسی و سایر رشته‌ها در مورد انقلاب اسلامی ایران و اندیشه سیاسی امام نوشته شده است، با این وجود این پرسش پیش می‌آید که آیا جا دارد که چنین اعتراضی شود؟ این‌ها تفاوت‌های دیدگاهی است و ما بر اساس شرح وظیفه‌ای که شورای انقلاب فرهنگی بر عهده ما قرار داده عمل می‌کنیم. هر اعتراضی به محتوای برنامه‌ها وجود دارد ما حاضر هستیم بشنویم. ممکن است کسی بگوید که اسلامی‌سازی علوم انسانی هیچ معنایی ندارد و هیچ احتیاجی به آن نیست. اگر کسی چنین اعتقادی داشته باشد ما با او بحثی نداریم. اما اگر صحبت این باشد که درسی ضعیف است و ایراد دارد ما کاملا آمادگی این را داریم که آن انتقاد را بشنویم و اگر ایراد وارد است آن را بر طرف کنیم.

اعتقاد به تحول علوم انسانی، شرط انتخاب استادان در کارگروه‌ها

وی در پاسخ به سئوالی درباره نحوه انتخاب استادانی که درکارگروه‌های شورای تحول مشغول به کار هستند، اظهار کرد: نحوه انتخاب استادان، شرط اعتقاد به تحول در علوم انسانی مهم بوده است. یعنی ما برای عضویت در کارگروه‌ها از کسانی دعوت کرده‌ایم که به تحول علوم انسانی اعتقاد داشته باشند و در رشته خودشان نیز صاحب نظر و با تجربه باشند. یعنی سابقه تدریس داشته باشند، عموما نیز این افراد درجه دانشیاری و بالاتر دارند و صاحب تالیف هستند و اعضا با رای شورا انتخاب شده‌اند، یعنی تک تک اعضای این ۱۶ کارگروه با رای شورا انتخاب شده‌اند و ضمانت اجرای این برنامه‌ها مثل بقیه برنامه‌هایی است که وزارت علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کند.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی درباره کتاب‌هایی که تاکنون تالیف شده و در دانشگاه‌ها در حال تدریس و استفاده اند، گفت: تعداد کتاب‌هایی که از چاپ درآمده‌اند نزدیک به ۱۰ کتاب است که به کتاب‌های اصول و مبانی روابط بین‌الملل نوشته دکتر دهقانی، مبانی و اصول سیاست‌گذاری عمومی نوشته دکتر ملک محمدی، فقه سیاسی نوشته دکتر میر احمدی، اندیشه سیاسی در ایران باستان نوشته دکتر شجاع احمدوند و روح الله اسلامی و بررسی مسائل آموزش و پرورش ایران نوشته دکتر صافی می‌توان اشاره کرد.