برنامه وزارت بهداشت برای ایجاد بانک سئوالات آزمون‌های علوم پزشکی

برنامه وزارت بهداشت برای ایجاد بانک سئوالات آزمون‌های علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت از برنامه این معاونت برای ایجاد بانک سئوالات آزمون های علوم پزشکی خبرداد و اظهار داشت: برای ارتقای کیفیت آزمون ها ی علوم پزشکی و همچنین بانک سئوالات این آزمون ها از نظرات تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه ها استفاده می شود. بنابراین طی فراخوانی از دانشگاه های علوم پزشکی و مناطق آمایشی خواسته شده تا با مشارکت گروه های آموزشی سئوالات خود را برای تمام آزمون های علوم پزشکی طراحی کرده و به مرکز سنجش ارسال کنند.

به گزارش ایسنا،  دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت آزمون های علوم پزشکی گفت: برگزاری آزمون های با کیفیت علاوه بر اینکه باعث می شود افراد با صلاحیت علمی و شرایط مناسب وارد دانشگاههای علوم پزشکی شوند، از سویی این مساله کیفیت آموزش در مقاطع مختلف را نیز مشخص می‌کند.

دکتر لاریجانی اظهار کرد: سالانه تعداد زیادی آزمون در حوزه علوم پزشکی برگزار می شود، به طوری که در تقویم سال 96 مرکز سنجش آموزش پزشکی برگزاری 32 آزمون پیش بینی شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: حوزه آموزش علوم پزشکی کشور به عنوان متولی تربیت نیروی انسانی حوزه سلامت مسئولیت پاسخگویی به نیازهای جامعه در این حوزه را بر عهده دارد و لازم است آزمون های علوم پزشکی نیز متناسب با این نیازها طراحی شود.

وی افزود: ارتقای آزمون های علوم پزشکی موضوعی است که در بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر لاریجانی استانداردسازی آزمون های علوم پزشکی را یکی از اقدامات ضروری برای ارتقای نظام آموزش عالی سلامت ذکر کرد و گفت: برای استانداردسازی آزمون ها اولین گامی که باید برداشته شود ایجاد بانک سوالات آزمون ها در تمام مقاطع است.

وی اضافه کرد: این کار باید طی مراحل مختلفی اجرایی شود. در اولین مرحله کار طی مکاتبه ای از دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواسته شده تا با هماهنگی دبیرخانه منطقه آمایشی مربوطه شان و با همکاری اعضای هیات علمی دانشگاه در تمامی گروه ها سوالاتی را جهت درج در بانک سوال آزمون های علوم پزشکی آماده کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای ایجاد بانک سوال آزمون ها در مرکز سنجش آموزش پزشکی ایجاد شده است، اذعان داشت: در این مرحله از کار دانشگاه ها متناسب با گروه های آموزشی که دارند در تمام مقاطع به طرح سوال می پردازند.

وی خاطرنشان کرد: هدف این است که از ظرفیت تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه ها در طراحی سئوالات آزمون های مختلف استفاده شده و از این طریق از سئوالات با کیفیت بیشتری در آزمون های علوم پزشکی استفاده شود.

دکتر لاریجانی گفت: طی فراخوانی که برای ارسال سئوالات به دانشگاه ها ارسال شده از ایشان خواسته شده سوالات در قالب های مختلف اعم از چهارگزینه ای، نکات کلیدیKFP،PMP ، ایستگاه OSCEطراحی و ارسال گردد. فرم های مربوط به طراحی هر دسته از این سئوالات نیز در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی قرار گرفته که دانشگاه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بانک سئوالات آزمون های علوم پزشکی در سطوح مختلف فراگیران پزشکی مشتمل بر سئوالات آزمونهای جامع پیش کارورزی، پذیرش دستیاری تخصصی و فوق تخصصی، ارتقاء و گواهینامه و دانشنامه تخصصی، فوق تخصصی طراحی می شود و دانشگاهها نیز می توانند سوالات خود را برای تمامی این آزمون ها طراحی کنند.

وی تاکید کرد: طراحی سئوالات در دانشگاه ها لازم است با  دبیرخانه کلان منطقه آمایشی مربوطه صورت گیرد و حتما سئوالات در قالب فرم های قرار گرفته در سایت مرکز سنجش طراحی شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر لاریجانی گفت: سئوالات ارسالی از دانشگاه ها طی مراحل مختلف ارزیابی می‌شود و تمامی تلاش ما در معاونت آموزشی این است که سئوالاتی استاندارد و با کیفیت بالا در بانک سئوالات آزمون‌های تمامی سطوح درج شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: قاعدتا در این فرایند دانشگاه ها حتما باید تدابیری را برای رعایت امنیت سئوالات و محرمانگی آن اتخاذ نموده و سئوالات را به مرکز سنجش آموزش پزشکی ارسال کنند.