برنامه‌ریزی برای حذف کنکور در ۳ سال آینده/ راهکاری برای رشته‌های پرطرفدار

برنامه‌ریزی برای حذف کنکور در ۳ سال آینده/ راهکاری برای رشته‌های پرطرفدار

معاون آموزشی وزیر علوم بر ضرورت توجه به عدالت آموزشی در مدل جایگزین کنکور تاکید کرد و گفت: مدل جدید جایگزین ورود به دانشگاه‌ها باید از سه سال قبل به اطلاع دانش‌آموزان رسیده باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین؛ مجتبی شریعتی نیاسر، در گفت‌وگوی ساعت ۲۰ صدا و سیما به رایج‌ترین شیوه‌های کنکور در دنیا اشاره کرد و گفت: در سال ۸۶ برای اولین بار، قانون حذف کنکور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بر اساس آن، قرار شد ظرف بازدهی ۵ سال، کنکور حذف شود، منتهی نقش کلیدی این موضوع برعهده وزارت آموزش و پرورش است.

وی در ادامه گفت: آموزش و پرورش برای اینکه یک ارزیابی واقع‌بینانه از دانش آموختگان انجام دهد، باید یک آزمون کشوری برگزار کند که متاسفانه هنوز این کار انجام نشده است و وزارت آموزش و پرورش به دلایل مختلف نتوانسته در زمان مقرر چنین آزمونی را برگزار کند. به همین دلیل آن طور که انتظار می‌رفت، کنکور نتوانت مسیر حذف را طی کند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون جدیدی را وضع کرد که بر اساس آن دستگاه آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد پذیرش ورودی دانشگاه‌ها را تا سال ۹۵ از طریق سابقه تحصیلی پذیرش کند.

به گفته وی، از سال ۹۳ که آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد پذیرش‌ها را براساس سوابق تحصیلی انجام دهد، اقدام به این کار شد و اکنون که هنوز ۵ سال به پایان نرسیده، از برنامه هم جلوتر هستیم و بالغ بر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان از طریق سابقه تحصیلی پذیرش می‌شوند.

دکتر شریعتی ادامه داد: مهمترین چالش در حال حاضر برای حذف کنکور دیپلمه‌ها هستند که با همکاری وزارت آموزش و پرورش باید چاره‌ای در این خصوص اندیشیده شود و دانش آموختگان مدارس در نظام یکپارچه در سطح کشور ارزیابی شوند. دانش آموزان ما در مدارس متنوعی تحصیل کرده‌اند و از شرایط متفاوتی برخوردار هستند، اگر بخواهیم کنکور را حذف کنیم و این افراد بخواهند در دانشگاه‌ها پذیرش شوند، باید در یک نظام یکپارچه ارزیابی شوند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: کسی که در زابل تحصیل کرده با کسی که در تهران تحصیل کرده، از نظر تراز علمی یکی نیست. عدالت آموزشی حکم می‌کند که در قالب آزمون یکسان این دانش‌آموزان ارزیابی شوند و یک کارنامه واحد داشته باشند.

شریعتی در خصوص سیستم جایگزینی برای سنجش دانشجویان به جای کنکور نیز گفت: تا زمانی که رقابت سنگین بین رشته‌های پر متقاضی وجود داشته باشد، عملاً حذف کنکور برای همه رشته‌ها عملی نیست.

به گفته وی، متقاضیان برای رشته‌های پرمتقاضی و حتی دانشگاه‌های سطح یک رقابت می‌کنند. در حال حاضر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می‌شوند، ولی همه در کنکور شرکت می‌کنند؛ این درحالی است که کنکور این دسته از افراد شکل صوری دارد و آنها حتی می‌توانند در کنکور شرکت نکرده و مرداد ماه برای انتخاب رشته مراجعه کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: ولی علت شرکت آنها در کنکور بدین جهت است که امیدوارند بتوانند به رشته‌های پرمتقاضی ورود پیدا کنند، برای همین علاقه‌مند هستند در کنکور شرکت کنند.

وی همچنین در خصوص حذف کنکور در دوره دکتری نیز گفت: در سال ۹۴ کنکور تخصصی دوره دکتری را حذف کردیم و دانشجویان متناسب با قابلیتی که داشتند به دانشگاه‌ها معرفی شدند و دانشگاه‌ها متناسب با تشخیص خود و بر اساس سوابق تحصیلی و یا آزمون تخصصی دانشجویان را پذیرش کردند.

دکتر شریعتی افزود: در بررسی‌ها مشخص شد، دانشگاه‌ها و دانشجویان از این روش راضی‌تر بودند. منتهی مجلس قانون جدیدی وضع کرد و مجدد پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی را به سال ۹۳ و عقب‌تر برگرداند و پذیرش بدون کنکور در دوره دکتری حذف شد.

معاون آموزشی وزیر علوم خاطر نشان کرد: من معتقدم ما هرچه به دانشگاه‌ها بیشتر اختیار بدهیم، نتیجه مطلوب‌تر است. در بحث دیپلمه‌ها، من معتقدم حذف کامل کنکور یک شبه و یک ساله امکان‌پذیر نیست، چون نظام آموزش و پرورش ما طوری طراحی شده است که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند چگونه از پس کنکور برآیند.

وی تاکید کرد: اگر ما به دنبال برنامه‌ریزی حذف کنکور هستیم که البته با تلاش آن را پیگیری کرده و کارگروهی نیز برای آن تشکیل داده‌ایم، باید پیش بینی انجام دهیم که ظرف دو تا سه ساله آینده کنکور حذف شود، اول باید مدل پیشنهادی را به دانش آموختگان ارائه کنیم تا آماده ‌شوند.

معاون آموزشی وزیر علوم در خصوص امکان حذف کنکور رشته‌های پر متقاضی نیز افزود: در رشته‌های پرطرفدار وضعیت معدل‌ها و رقابت‌ها به واسطه سابقه تحصیلی ارزیابی می‌شوند و اکنون شرایط با گذشته تغییر کرده و سخت‌تر شده است، معدل‌ها در رشته‌های پرطرفدار ۱۹.۷۵ به بالا بوده و چاره‌ای جز برگزاری آزمون متمرکز نیست؛ ما باید بتوانیم ظرفیت‌ها را کنترل کرده و شرایط را برای ورود به دانشگاه‌های سطح ۱ نیز تعریف کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم که حاضر شد، در پاسخ به برخی شایعات درآمدزایی بودن کنکور نیز گفت: طبیعی است برگزاری هر آزمونی هزینه دارد، سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است نه سیاست‌گذار که بخواهد به خاطر گردش مالی کنکور را حذف نکند، این سازمان تابعه نهادهای بالادستی است و اینگونه نیست که درآمد کنکور مانع حذف کنکور شود.