ارائه “طرح تعطیلی زمستانه مدارس” برای پاک کردن صورت مسئله آلودگی هوا

ارائه “طرح تعطیلی زمستانه مدارس” برای پاک کردن صورت مسئله آلودگی هوا

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه مطرح شدن طرح تعطیلی زمستانه مدارس برای پاک کردن صورت مسئله است، گفت: کارهای کارشناسی در پشت سر نظرات مرتبط با طرح تعطیلی مدارس وجود ندارد.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره ابعاد طرح ارائه شده از سوی سازمان محیط زیست مبنی بر تعطیلی یک ماهه مدارس در فصل پاییز و زمستان برای کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: مطرح کردن این طرح در حقیقت برای پاک کردن صورت مسئله است و باید مسئله آلودگی هوا به‌صورت ریشه‌ای حل‌و‌فصل شود.

وی ادامه داد: در بحث تعطیلی یک ماهه مدارس آن هم در وسط سال یعنی فصل زمستان، باید تمامی اثرات و جوانب مورد لحاظ قرار گیرد.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌توانیم در بحث آلودگی هوا، شهر تهران را از دیگر نقاط کشور جدا کنیم بنابراین وقتی که از تعطیلی سخن می‌گوییم موضوع همه کشور مطرح می‌شود.

کوچکی‌نژاد افزود: باید اثرات تعطیلی یک ماهه مدارس در میانه سال بررسی شود؛ باید ببینیم این تعطیلی در زندگی مردم، آموزش دانش‌آموزان و کاهش آلودگی هوا چه اثری به دنبال دارد؛ سازمان محیط زیست کشور و متولیان امر  یک فکر خام با عنوان طرح تعطیلی مدارس را مطرح کرده‌اند که باید بررسیهای کارشناسی صورت گیرد.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرح تعطیلی مدارس اثراتی در کاهش آلودگی هوا دارد اما از طرفی آنچنان هم تاثیرگذار نخواهد بود و این طرح نمی‌تواند آلودگی هوای کلانشهرها یا تهران را به شدت بکاهاد بلکه باید برای این منظور مسیرهای مختلفی را بررسی کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های دیگر کشورها برای کاهش آلودگی هوا توضیح داد:  هیچ  جای دنیا ندیده‌ایم که در وسط سال حدود یک ماه مدارس را به خاطر کاهش آلودگی هوا تعطیل کنند.

این عضو فراکسیوئن محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تعطیلی نیازمند چارچوب و ضوابط است و مردم یا ذی‌نفعان نباید به‌دلیل این طرح به گرفتاری دچار شوند و زندگی تمامی مردم باید مورد لحاظ قرار گیرد؛ کارهای کارشناسی در پشت سر نظرات مرتبط با طرح تعطیلی مدارس وجود ندارد و نظرات مقامات دولتی و کارشناسان باید لحاظ شود.

گفتنی است، رئیس سازمان محیط زیست هفته گذشته گفته بود: در کمیسیون زیربنایی دولت پیشنهاد کرده‌ایم که مدارس در نیمه شمالی کشور و مناطق سردسیر از جمله تهران یک ماه زودتر آغاز شود و از 15 آذر تا 15 دی مدارس این مناطق تعطیل شوند تا دانش‌آموزان با هوای آلوده مواجه نشوند.