آغاز فصل جدید همکاری‌های آموزش پزشکی ایران و کوبا

آغاز فصل جدید همکاری‌های آموزش پزشکی ایران و کوبا

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بیم الملل از آغاز فصل جدید همکاری های آموزشی بین ایران و کوبا در حوزه علوم پزشکی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر اسدی لاری در مراسم آشنایی وزیر بهداشت کوبا با نظام آموزشی ایران با تاکید بر لزوم بهره برداری دو کشور ایران و کوبا از تجربیات آموزشی یکدیگر در حوزه بهداشت و درمان ادامه داد: تاکنون همکاری‌های ما در حوزه ساخت واکسن بوده که حتما ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از این پس فصل جدیدی در همکاری های دو کشور کوبا و ایران اضافه خواهد شد، افزود: با رهنمون های وزیر بهداشت در زمینه های آموزش علوم پزشکی همکاری های بیشتری با کشور کوبا خواهیم داشت و از تجربیات این کشور استفاده خواهیم کرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل گفت: مسئولیت هماهنگی‌ها برای همکاری های بیشتر با کشور کوبا در سطح کشور، بعد از این با دانشگاه علوم پزشکی ایران خواهد بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از این پس فصل جدیدی در رابطه با همکاری های دو کشور ایران و کوبا آغاز خواهد شد.

لزوم همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی بین ایران و کوبا

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود ناصری پور نیز در این مراسم طی سخنانی اظهارکرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از دانشگاه های برتر کشور ایران است که سابقه تشکیل آن به قبل از انقلاب برمیگردد و توسط سازمان های بین المللی اعتبار بخشی شده است.

وی ادامه داد : در حال حاضر این دانشگاه ۱۱ دانشکده،۴۶ مرکز تحقیقاتی،۲انستیتوی مستقل به همراه ۱۱ بیمارستان اموزشی و ۷ بیمارستان درمانی دارد و بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه ایران هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: بیش از ۹۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی ایران مشغول به فعالیتند که بسیاری از آن ها افراد شناخته شده در سطح ملی هستند.

وی گفت:  در حال حاضر بیش از ۹ هزار دانشجو در ۱۰۵ گروه آموزشی و ۲۰۰ رشته مختلف مشغول به تحصیل هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: یکی از بزرگترین کتابخانه های دانشگاه های ایران در دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد و این کتابخانه به صورت سیستم دیجیتال اغلب مراکز آموزشی را پشتیبانی می کند.

وی تاکید کرد: ماموریت ما در سال های اینده حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم  و کارآفرینی و خلق ثروت است و نهادهایی را نیز در این رابطه تشکیل داده ایم و امیدواریم بتوانیم در این زمینه و همچنین در زمینه فناوری های نوین علوم پزشکی با کشور کوبا همکاری هایی داشته باشیم.

دکتر ناصری پور گفت: امیدواریم در مدتی که هیات کوبایی و وزیر بهداشت کوبا در ایران هستند بتوانیم تفاهم نامه های دو جانبه ای را با یکدیگر امضا کنیم که منجر به عقد قراردادهای مختلفی در زمینه آموزش، پژوهش و درمان شود و دو کشور از تجارب یکدیگر بهره مند شوند.

در ادامه این مراسم دکتر روبرتو مورالس اوهدا وزیر بهداشت کوبا با بیان اینکه امیدواریم حضور ما در ایران و تبادل نظر و افکار با مسئولان این کشور به ما اجازه بدهد روز به روز همکاری‌های خود را در حوزه آموزش علوم پزشکی ادامه دهیم، گفت: همکاری‌های بهداشتی و درمانی بین ایران و کوبا می‌تواند برای جوامع دو کشور مفید باشد و نظام بهداشتی و درمانی کشور را متحول کند.

وی ادامه داد: علاقه‌مندیم روز به روز همکاری‌های خود را با کشور ایران افزایش دهیم و امیدواریم بتوانیم در چارچوب گسترش این روابط از تجربیات خوب و ارزشمند دوستان ایرانی استفاده کنیم.

وزیر بهداشت کوبا افزود: برای افزایش همکاری‌های بیشتر با ایران آمادگی داریم، هر آنچه که در توان داریم در حوزه بهداشت و درمان در خدمت همکاران ایرانی قرار دهیم تا دو کشور انقلابی بتوانند با اتحاد و ائتلاف قوی در عرصه بین المللی ظاهر شوند.

دکتر روبرتو مورالس اوهدا در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین در چارچوب اراده محکمی که بین دو کشور وجود دارد، می‌توان در قالب انعقاد توافقنامه در حوزه آموزش علوم پزشکی و ساخت واکسن فعالیت‌های بسیار مهمی را انجام داد.